Odigrano 9.kolo 1. ŽNL Dubrovačko-neretvanske

Zakon velikih brojeva je neumoljiv, svemu dođe kraj pa tako i nepobjedivosti pločanskih jadranaša u prvoligaškoj konkurenciji najjužnije županije. Učenici trenera Ante Marinovića upisali su u devetom nastupu prvi poraz, rezultatom 1:0 svladala ih je Croatija u Gabrilima. Pobjednik je odlučen u ranoj fazi susreta, u 11.minuti neopreznost obrane Pločana kaznio je Petar Matana. Do kraja rezultat se nije mijenjao i ostat će zapisano kako su ligaši s ušća Neretve nakon furioznih osam kola i isto toliko pobjeda, uz razliku pogodaka 33:3, po prvi put teren napustili pognutih glava. Glavni, osnovni razlog poraza je prije svega slaba igra, pružili su jadranaši manje od očekivanog i manje od onog što mogu. Domaćini su svoju jedinu prigodu iskoristili a Pločani mogu žaliti za propuštenim Nina Malete prije primljenog pogotka te Danijela Dabića nakon vodstva domaćina. U nastavku najbolju situaciju za izjednačenje imao je Maleta ali i to je otišlo u nepovrat. Ovo je prvi susret na kojem jadranaši nisu zatresli protivničku mrežu možda je jedan od razloga i izostanak ozlijeđenog Nikole Marinovića, inače prvog strijelca natjecanja. Prekinut je i niz od šest susreta u kojem jadranaši nisu primili pogodak, točnije njihova zatresla se nakon 591 minute. U sljedećem kolu Pločani su slobodni.

Preostala tri neretvanska predstavnika u ovom su kolu bili domaćini. Metković i Maestral su ostvarili vrijedne pobjede dok je Gusar neočekivano poražen napustio svoju Pržinu.

U derbiju začelja Maestral je na Limanu pogotkom Luke Plećaša u 70.minuti svladao Grk pa je tako momčad iz Potomja ostala prikovana za dno redoslijeda. Metković je u najboljoj predstavi do sada bez problema pobijedio Župu Dubrovačku rezultatom 2:0 a pogotke su postigli Josip Lešić i Josip Plećaš. Gosti nisu niti jedanput zaprijetili Metkovcima i mogu biti zadovoljni što im se mreža tresla samo dva puta.

Kominski gusari doživjeli su novi kiks. Prošlogodišnji uvjerljivi prvak morao je na kraju susreta čestitati nogometašima lastovskog Omladinca na zasluženoj pobjedi. Nakon brojnih promašaja, čistih zicera, po nepisanom pravilu ostaneš praznih ruku. Gusar je imao više od igre, znatan posjed lopte ali sve je to otišlo u vjetar kada se ne uspije zatresti protivnička mreža iz situacija iz kojih je teže promašiti nego pogoditi. Momcima s Lastova čestitke na korektnom nadigravanju, oni su samo uzeli ponuđeno i otišli kući pjevajući. U svojim redovima imaju nekoliko znalaca a krasilo ih je zajedništvo i pametno postavljanje na terenu. Za goste su pogodili Ivica Barbić u 4. i Stjepan Povijač u 86.minuti, Josip Parmać realizirao je jedanaesterac u 66.minuti za domaćine. Nakon devet kola Gusar, Metković i Maestral imaju po 9 bodova i ispod njih je s bodovno manjim učinkom samo Grk.

Orebić i Dubrovnik su remizirali, podijelili plijen a poveli su gosti iz Grada. Hajduku je bio dovoljan jedan pogodak za puni plijen a strijelac je bio njihov ponajbolji igrač Damir Drušković. Moglo je to biti i znatno uvjerljivije da su Velolučani iskoristili jedanaesterac i da se dva puta vratnica nije ispriječila na putu lopti u protivničku mrežu. U ovom kolu bila je slobodna momčad SOŠK 1919 iz Stona.

REZULTATI 9.KOLA: Orebić – Dubrovnik 1:1, Maestral – Grk 1:0, Metković – Župa Dubrovačka 2:0, Gusar – Omladinac 1:2, Hajduk – Slaven 1:0, Croatia – Jadran LP 1:0. Bilo je ovo do sada najneefikasnije kolo, postignuto je ukupno 10 pogodaka, u prosjeku 1,66 po susretu.

REDOSLIJED: Jadran LP 24 (33:4), Orebić 15 (18:21), Hajduk 1932 13 (13:12), Omladinac 13 (13:12), Croatia 12 (14:11), Župa Dubrovačka 10 (11:10), Slaven 10 (11::10), Dubrovnik 1919 10 (10:9), SOŠK 1919 10 (13:24), Gusar 9 (9:12), Metković 9 (9:14), Maestral 9 (7:15), Grk 5 (4:11).

RASPORED 10.KOLA (nedjelja, 17.studeni, 13,30): Slaven – Croatia, Omladinac – Hajduk 1932, Župa Dubrovačka – Gusar, Grk – Metković, Dubrovnik 1919 – Maestral, SOŠK 1919 – Orebić, Jadran LP slobodan.

Tekst i slike: Jurica Vukojević