Regija

“Mala Kalifornija” postaje veliko smetlište: Pogledajte sramotu iz Metkovića koja se vidi i iz svemira!

METKOVIĆ – Dolina Neretve, koju zbog njezine plodnosti s pravom nazivaju “malom Kalifornijom”, suočava se s ozbiljnom ekološkom ugrozom. Dok se regija ponosi svojim poljoprivrednim izvozom, neodgovorni pojedinci neviđenim divljaštvom ugrožavaju sam opstanak najvrjednijeg resursa koji Dalmacija posjeduje.



Tisuće kubika otpada uz stari tok rijeke

Na adresu redakcije stigle su potresne fotografije čitatelja koje prikazuju razmjere ekocida u neposrednoj blizini samog središta Metkovića. Lokacija smještena iza crkve sv. Frane, točnije na potezu između lokalne ceste i starog toka rijeke Neretve, pretvorena je u golemo odlagalište.

“Ima na tom divljem odlagalištu tisuće kubika raznog otpada. Nevjerojatno je da se to događa točno uz vodotok i tik do proizvodnih pogona na otvorenom”, upozorava ogorčeni čitatelj.

Mandarine pod opsadom smeća

Ono što ovaj slučaj čini posebno alarmantnim jest činjenica da se deponij nalazi u neposrednoj blizini plastenika s povrćem i nasada mandarina. Podsjetimo, neretvanska mandarina je, uz pšenicu, jedan od rijetkih hrvatskih poljoprivrednih proizvoda koji ostvaruje značajan izvozni uspjeh.

Prizori gomile otpada u kontrastu s urednim redovima agruma šalju poruku o poraznom nedostatku ekološke svijesti. Kako navode svjedoci, razmjere ovog zagađenja više nije potrebno dokazivati očevidom na terenu – gomile smeća, koje su odraz ljudskog nemara, doslovno su vidljive iz satelita.

Tko će zaustaviti devastaciju?

Dok se turistička i poljoprivredna strategija Hrvatske temelje na pojmovima “zeleno” i “čisto”, stvarnost u starom toku Neretve govori suprotno. Postavljaju se pitanja:

Kako je moguće da se tolika količina otpada nagomila bez reakcije nadležnih službi? Prijeti li procjeđivanje toksina iz otpada u podzemne vode i izravno u sustav navodnjavanja nasada?

Ugrožavanje “male Kalifornije” nije samo komunalni problem Metkovića, već izravan napad na gospodarstvo i zdravlje cijele doline. Bez hitne sanacije i strožeg nadzora, jedini preostali hrvatski poljoprivredni adut mogao bi postati žrtvom vlastite okoline.

Tekst i slika: Morski.hr

Možda ti se sviđa

Crna kronika Regija

Uzeli su 44 milijuna kuna kredita, firme poslali u stečaj, novac nisu vratili

“Slobodna” mjesecima traži odgovore na pitanje o tome na koji je način, po kojim uvjetima i komu od 2002. do
Kino Metković
Kultura Regija

Metkoviću 300 tisuća kuna za kino

Ministarstvo kulture RH odobrilo je Gradu Metkoviću, tj. Gradskom kulturnom središtu Metković 300 tisuća kuna za nabavu digitalne kinoopreme za