Regija

GALERIJA NA OTVORENOM: Raznobojna umjetnička djela s potpisom street art umjetnika u Opuzenu

Opuzen je ovih dana postao umjetnička galerija na otvorenom. Festival ulične umjetnosti, Art festival Zen Opuzen, koji se održava po sedmi put, doveo je u grad brojne umjetnike koji se okušavaju u oslikavanju pročelja opuzenskih zgrada, jednako kao i prethodnih godina.


Festival ulične umjetnosti, Art festival Zen Opuzen, koji se održava po sedmi put, doveo je u grad brojne umjetnike koji se okušavaju u oslikavanju pročelja opuzenskih zgrada, jednako kao i prethodnih godina, prenosi Slobodna Dalmacija.

Slikajući na oronulim gradskim fasadama i zapuštenim zidovima mladi su umjetnici opuzenskim kaletama udahnuli novi život.

Raznobojna umjetnička djela s potpisom street art umjetnika mogu se na svakom koraku vidjeti u Opuzenu.

Ove godine središnje mjesto za oslikavanje je oronula i zapuštena zgrada nekadašnjeg giganta PIK-a Neretve, koji je propao u pretvorbi i privatizaciji sredinom devedesetih. Zgrada je u samom središtu Opuzena i street art umjetnici joj daju novi život.

Organizator festivala Zen Opuzen je opuzenska udruga Sveti Valerio, a kako nam kazuju, iz ove udruge ideju za festival su dobili nakon iseljavanja mladih Opuzenaca u Irsku, Njemačku, Englesku u potrazi za boljim životom.

Zapravo street art je svojevrsni bunt protiv sumorne svakodnevnice u Opuzenu i čitavoj dolini Neretve, koju su bojama i kistom uspješno razbili brojni umjetnici oživivši opuzenske fasade.

A osim bojama i kistom, opuzenske kalete su oživjele i pod kišobranima-posebnim instalacijama koje su festivalu Zen Opuzen dale novu dimenziju.

– Ove godine sudjeluje dvanaest umjetnika koji se okušavaju u street artu a ove godine glavni projekt nam je oslikavanje bivše Pik-ove upravne zgrade – ističe Josip Tutavac iz udruge Sveti Valerio, koja tradicionalno organizira festival.

A da bi se sve to uspjelo oko zgrade je postavljena skela od oko 400 metara kvadratnih na kojoj će raditi umjetnici iz Splita, Zagreba, Francuske – kaže nam Tutavac.

Što se tiče izbora motiva, umjetnici imaju široku slobodnu odlučivanja u svom umjetničkom izričaju, od motiva čudesne šume i grafita pa do drugih zanimljivih situacija koje prezentiraju na oronuloj fasadi.

Art umjetnice će oslikati preko 450 kvadrata površine na bivšoj zgradi Pik-a koja se nalazi u samom centru Opuzena i do sada je uglavnom bila ruglo grada – zaključuje Tutavac, prenosi Slobodna.

Možda ti se sviđa

Crna kronika Regija

Uzeli su 44 milijuna kuna kredita, firme poslali u stečaj, novac nisu vratili

“Slobodna” mjesecima traži odgovore na pitanje o tome na koji je način, po kojim uvjetima i komu od 2002. do
Kino Metković
Kultura Regija

Metkoviću 300 tisuća kuna za kino

Ministarstvo kulture RH odobrilo je Gradu Metkoviću, tj. Gradskom kulturnom središtu Metković 300 tisuća kuna za nabavu digitalne kinoopreme za