Poljoprivredni proizvođači u dolini Neretve godinama su upozoravali na sve veći uvoz poljoprivrednih prizvoda u Hrvatsku tvrdeći da zbog uvoza ne mogu prodati svoje voće i povrće niti mogu postizati odgovarajuće cijene koje bi im omogućile određene prihode za egzistenciju i nova ulaganja, piše Pero Jakić za portal metkovic-news.com
Njihov rad i proizvodnju, kao i drugdje, opterećivali su sve skuplja sredstva zaštite i repromaterijali, slanost tla, nesigurna tržišta, globalne promjene klime te drugi problemi.
Ipak, čini se da ove godine Neretvani mogu makar donekle biti zadovoljni plasmanom svojih proizvoda, a oni s većim površinama mogli su ostvariti i veće prihode. Na lokalnim tržnicama bilo je manje rajčica i paprika iz domaće proizvodnje, ali su cijene bile na visokoj razini od samoga početka berbe.
Jedan od razloga slabije ponude rajčica i paprika svakako je činjenica da rajčice na otvorenom jednostavno ne mogu opstati zbog visokih temperatura koje oštećuju plodove pa od takve rajčice nema koristi.
U plastenicima je nešto posve drugo, ali u njima vlasnici moraju voditi računa o navodnjavanju, zaštiti i gonjidbi.
S druge strane u trgovačkim lancima dominira rajčica (pa i drugo povrće) iz hidroponske proizvodnje pa i iz kontinentalnog dijela Hrvatske.
Ta se proizvodnja odvija u ugrijanom i zaštićenom prostoru pa je proizvodnja moguća cijele godine. Kao supstrat može poslužiti kokosovo vlakno, treset ili kamena vuna, što znači da se biljka uzgaja u hranjivoj otopini bez zemlje (tla). Uklanjanjem tla iz proizvodnje uklonjeno je i mjesto nastanka raznih bolesti i korova.
U takvom uzgoju osigurava se točno potrebna količina hraniva u određenom omjeru, postiže se brža zrioba i visoka kvaliteta.
Međutim, u razgovoru s poljoprivrednicima doznajemo da takva proizvodnja u dolini Neretve ne bi mogla biti isplativa jer treba grijati tijekom zime, a onda bi energija odnijela velik dio potencijalne zarade.
Ipak, na našem području sve se veći broj mladih odlučuje baviti poljoprivredom pa i ekološkom, uvode se novi sortimenti, zasnivaju novi nasadi i nabavlja mehanizacija.
Kroz mjeru 6.3.1., koja govori o razvoj malih poljoprivrednih gospodarstava iz programa ruralnog razvoja RH, u dolinu Neretve stiglo je već 15-tak traktora, a uskoro će se taj broj i uvećati.
Naime, mladi poljoprivrednici mogu ostvarivati 15 i više tisuća eura bespovratno iz EU fondova, ali ne samo za tragore već i za zemljište,proizvodnju i preradu i druge namjene prema programima koje moraju sačiniti da bi uooće mogli aplicirati na europska sredstva.
Da će ovogodišnji urod mandarina biti među boljima, svjedoče oglasi otkupljivača u kojima traže više stotina radnika koji će raditi u sortirnicama i na drugim poslovima oko mandarina.
Prema riječima proizvođača ove se godine očekuje ubrati oko 60 tisuća tona žutih plodova iznimne kakvoće i krupnijima nego su bili prošle godine.
Još kada bi se konačno donijele jasne odluke o raspolaganju državnim zemljištem, sigurni smo da bi neretvanska poljoprivreda dobila novi zamah u svom razvoju.