Nacional otkriva detalje drame u Ministarstvu poljoprivrede nakon debakla ministrice Marije Vučković i njenih najbližih suradnika zaduženih za izradu Strateškog plana za poljoprivredu, ključnog dokumenta za povlačenje milijuna eura iz europske blagajne
Koncem prošle godine u Ministarstvu poljoprivrede došlo je dramatičnih promjena nakon što je iz Europske komisije stigao dokument na 83 stranice u kojem se opširno govori o nedostacima hrvatskog nacrta Strateškog plana za poljoprivredu, ključnog dokumenta za povlačenje sredstava iz Europske unije u razdoblju od 2023. do 2027. godine.
Zbog kritika Europske komisije u cijelu se situaciju umiješao i premijer Andrej Plenković, koji je od ministrice poljoprivrede Marije Vučković zatražio promjene na čelu tima zaduženog za izradu Strateškog plana, što je ona u kratkom roku i učinila te je umjesto državnog tajnika Zdravka Tušeka, prvi čovjek za izradu plana postao Tugomir Majdak, također državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede. Da je situacija oko izrade Strateškog plana postala iznimno dramatična pokazuje i činjenica da je na samom kraju prošle godine prezentaciju plana držao baš Tugomir Majdak, iako je do tada sve prezentacije u ime Ministarstva poljoprivrede obavljao Zdravko Tušek.
Nacional je od izvora iz Ministarstva poljoprivrede doznao da je ministrica Marija Vučković nevoljko udovoljila zahtjevu premijera Plenkovića da napravi promjene na čelu tima za provedbu Strateškog plana za poljoprivredu, jer je Zdravko Tušek do tada bio njezin najbliži suradnik i čovjek od povjerenja zadužen za najteže zadatke. Osim što je Tugomir Majdak postao glavni čovjek za izradu Strategije za poljoprivredu, nakon sastanka s premijerom Plenkovićem Marija Vučković je Majdaka postavila i na čelo Uprave za ruralni razvoj i potpore poljoprivredi, gdje je zamijenio upravo Zdravka Tušeka.
Sve to ukazuje na dramatične promjene koje su dogodile u Ministarstvu poljoprivrede nakon komentara Europske komisije, a na kojima je insistirao sam premijer Plenković zabrinut da bi zbog lošeg Strateškog plana hrvatska poljoprivreda – odnosno, hrvatski poljoprivrednici – mogla ostati bez sredstava iz europskih fondova u razdoblju od 2023. do 2027. godine, što bi bio golemi udarac za Plenkovićevu vladu te bi definitivno ugrozio imidž Andreja Plenkovića kao premijera koji se hvali uspjehom u povlačenju sredstava iz europskih fondova.
Nakon svih tih dramatičnih događaja Ministarstvo poljoprivrede je prvi nacrt Strateškog plana u Europsku komisiju poslala 31. prosinca u 14.30, što je Nacionalu potvrđeno i iz Ministarstva poljoprivrede. Nacionalni Strateški plan za poljoprivredu je svaka država članica Europske unije bila zadužena napraviti kao ključni dokument Zajedničke poljoprivredne politike Europske unije. Hrvatska je svoj dokument poslala posljednjeg dana prošle godine, a nekoliko dana ranije državni tajnik Tugomir Majdak javnosti je predstavio detalje plana i smjer trošenja 3,6 milijardi eura sredstava razdoblju od 2023. do 2027. godine. On je istaknuo da je cilj nacionalnog strateškog plana povećanje produktivnosti i konkurentnosti domaće poljoprivrede, a da se pritom ne zanemare klimatski i okolišni ciljevi na kojima počiva nova Zajednička poljoprivredna politika (ZPP), čija primjena kreće 2023., a jedan od ciljeva je i poticanje inovacija u poljoprivredno-prehrambenom sektoru.
No iako se sada čini da s izradom tog ključnog dokumenta za hrvatsku poljoprivredu nije bilo većih problema, i iz samog Ministarstva poljoprivrede priznaju da je iz Europske komisije stigao dokument na 83 stranice za koji oni tvrde da se sastoji od komentara “koji se ne mogu okarakterizirati ni kao pozitivni ni kao negativni, već su to prijedlozi za unaprjeđenje dijelova dokumenta”. Međutim, postavlja se pitanje zašto bi Europska komisija slala prijedloge na 83 stranice ako je zadovoljna time što je vidjela u nacrtima hrvatske verzije Strateškog plana. Vjerojatno je i premijer Plenković upravo zato insistirao na promjenama u Ministarstvu poljoprivrede kako bi se izbjegao crni scenarij za hrvatsku poljoprivredu u cjelini.
Iz Ministarstva priznaju da je iz Europske komisije stigao dokument na 83 stranice za koji oni tvrde da se sastoji od komentara ‘koji se ne mogu okarakterizirati ni kao pozitivni ni kao negativni’
Nacional je i iz Europske komisije pokušao dobiti potvrdu o sadržaju komentara upućenih Ministarstvu poljoprivrede, ali iz službe za odnose s medijima EK-a odgovoreno nam je da u ovom trenutku ne mogu komentirati sadržaje komunikacija između Europske komisije i nacionalnih ministarstava te da će svi detalji i komentari EK-a na nacionalne strateške planove biti objavljeni kasnije. Isto tako, iz EK-a su za Nacional potvrdili da je Hrvatska prije isteka roka predala svoj Strateški plan.
S druge strane, iz Ministarstva poljoprivrede su opsežno odgovorili na pitanja koja je uputio Nacional, a koja su bila vezana uz komunikaciju s Europskom komisijom i promjenama na čelu tima zaduženog za izradu Strateškog plana. Iz Ministarstva poljoprivrede kažu da je prvi Nacrt strateškog plana 2023. – 2027. prvi put službeno poslan u Europsku komisiju tek 31. prosinca 2021., s obzirom na to da su ključni politički dogovori na razini EU-a postignuti tek u drugoj polovici 2021. godine, a osnovna regulativa konačno je usvojena u prosincu 2021. godine, dok još uvijek nisu donesene sve provedbene regulative. Novi koncept Zajedničke poljoprivredne politike predvidio je donošenje nacionalnih strateških planova koji bi trebali obuhvatiti sve mjere poljoprivredne politike i politike ruralnog razvoja koje svaka država članica planira provoditi u periodu do 2027. godine, a što potvrđuje i podatak da 10 zemalja članica nije završilo niti podnijelo strateški plan ZPP u predviđenom roku. Iz Ministarstva poljoprivrede osvrnuli su se i na dokument na 83 stranice koji je u Zagreb stigao iz Bruxellesa:
“Radne verzije Strateškog plana su kao dio redovitog dijaloga slane na usuglašavanje, posljednji put u rujnu, uslijed čega su pristigli detaljni komentari EK-a na 80-ak stranica. Zaprimljeni komentari ne mogu se okarakterizirati ni kao pozitivni ni kao negativni, već su to prijedlozi za unaprjeđenje dijelova dokumenta SP ZPP. Riječ je o sasvim uobičajenoj proceduri, a službena verzija, poslana prvi i jedini put 31. prosinca 2021., ima više od 900 stranica.”
Ostatak Nacionalovog teksta pročitajte OVDJE.