Jučer smo objavili vijest da je Gradsko vijeće Grada Ploča dana 28. veljače 2022. godine objavilo je J A V N I N A T J E Č A J za zakup poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske na području Grada Ploča.
Podsjetimo, predmet javnog natječaja je zakup poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske na području Grada Ploča, na području katastarskih općina Komin i Opuzen I i na području katastarskih općina Plina i Kobiljača koje je Programom raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu Republike Hrvatske za Grad Ploče predviđeno za zakup. Površine zemljišta koje su Programom raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu Republike Hrvatske za Grad Ploče predviđene za zakup, daju se u zakup na rok od dvadeset i pet (25) godina s mogućnošću produljenja za isto razdoblje.
Tim povodom, oglasio se i gradonačelnik Mišo Krstičević pozvavši sve “sve zainteresirane da detaljno pročitaju uvjete propisane javnim natječajem, prikupe svu potrebnu dokumentaciju i na vrijeme podnesu ponudu za zakup državnog zemljišta”.
“Ovo je prilika da nakon nekoliko bezuspješnih pokušaja dodjele državnog zemljišta u višegodišnji zakup, ovoga puta pokušamo ovu osjetljivu temu riješiti na način da svim ozbiljnim poljoprivrednicima, ali i onima koji se ozbiljno planiraju baviti poljoprivredom damo priliku za održivi rast i razvoj.
Nadam se da će krajnji rezultat ovog složenog natječajnog postupka, u kojem sudjeluje ne samo Grad Ploče, već i nadležno Ministarstvo poljoprivrede te državno odvjetništvo biti potpisivanje ugovora o zakupu državnog zemljišta na 25 godina, a koji će omogućiti svim budućim zakupnicima pravnu sigurnost i iznimno važan pristup financijskim sredstvima, kako državnim tako i sredstvima iz EU fondova.
S druge strane, Grad Ploče će steći pravo na iznos od 65% sredstava ostvarenih od zakupa, a navedena uprihodovana sredstva ćemo namjenski usmjeriti prema daljnjem jačanju i razvoju poljoprivredne proizvodnje, za koju je javno mnijenje o zapostavljenosti i po mom osobnom sudu opravdano.
Sam natječaj, iako izazovan, je prilika da napravimo iskorak i za početak stvorimo preduvjete daljnjeg razvoja poljoprivrede, a Grad Ploče će u okviru pozitivnih propisa Republike Hrvatske, ali i financijskih mogućnosti, učiniti sve da pomogne njezinu održivom razvoju” – napisao je pločanski gradonačelnik na svom službenom profilu.

