Ni javni apeli ni kampanje početkom godine nisu pomogle da se Dubrovačko-neretvanska županija odlijepi s dna nacionalne ljestvice procijepljenosti protiv ospica.
Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije dr. Mato Lakić nekoliko je puta isticao kako je u Hrvatskoj zadnjih šest godina osjetan pad procijepljenosti, a kampanje o važnosti cijepljenja nisu popravile rezultate.
Prema podacima Zavoda, situacija je najlošija u Dubrovniku i okolici, i to posebice kod predškolske djece, iako su roditelji upoznati da u slučaju pojave samo jednog djeteta oboljelog od ospica u našoj županiji postoji velika opasnost daljnjeg širenja na necijepljene osobe, što u školama i vrtićima može dovesti do velike epidemije s katastrofalnim posljedicama.
U najranjivijoj skupini nalaze se, istaknuo je u više navrata ravnatelj Lakić, “svi koji nisu cijepljeni ili nisu preboljeli ospice”, te su zbog toga u povećanom riziku od obolijevanja. Kao jedinu učinkovitu preventivnu mjeru, Lakić navodi – cijepljenje, budući da su ospice gotovo sto posto zarazne.
– Onaj koji nije otporan a bio je u kontaktu sa zaraženom osobom praktički uvijek oboli. Napominjem kako je oboljeli od ospica zarazan i jedan do dva dana prije pojave osipa – rekao je te uputio apel roditeljima koji nisu cijepili djecu. – Odmah se javite nadležnom pedijatru, školskom liječniku i cijepite svoje dijete kako biste izbjegli obolijevanje i fatalne komplikacije – zaključio je Lakić.
Cijepljenje protiv ospica provodi se kombiniranim cjepivom protiv ospica, zaušnjaka i rubeole. U Hrvatskoj se provodi u dvije doze: prva nakon navršene prve godine života i druga prigodom upisa u prvi razred. Smatra se kako se bolest ne može javiti u epidemijskom obliku ako se postigne procijepljenost djece od preko 95 posto, što je i preporuka Europske komisije o minimalnom cjepnom obuhvatu.
Tijekom nedavnog posjeta Dubrovniku, s ciljem afirmacije cijepljenja, voditelj službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo dr. Bernard Kaić rekao je kako najviše zabrinjava odgađanje cijepljenja djece.
– Kod cijepljenja protiv ospica najbolje je cijepiti dijete odmah nakon prvog rođendana. Prema mojim podacima, u Dubrovniku oko dvije tisuće djece između godine dana starosti i dobi za upis u školu nije cijepljeno protiv ospica. To je ogromna brojka, a ospice su možda najzaraznija bolest koja uopće postoji. Moguće su komplikacije poput upale pluća, ali i smrtni slučajevi – rekao je Kaić te odbacio sve navode o ikakvoj povezanosti cjepiva i poteškoća u razvoju ili stanja iz spektra autizma, na koje se neki roditelji pozivaju kao argument protiv cijepljenja djece.
Tekst: Gabrijela Bijelić / www.slobodnadalmacija.hr