Na jučerašnjoj sjednici gradskog vijeća vijećnik Nikica Družijanić medijima je dostavio kronologiju okrupnjavanja isporučitelja vodnih usluga koju prenosimo u cijelosti.
Zakon o vodnim uslugama (Narodne novine broj 66/19) stupio je na snagu 18. srpnja 2019., a istim se propisom uređuje institucionalni okvir za pružanje vodnih usluga, cijena vodnih usluga, pravni položaj i održivo poslovanje isporučitelja vodnih usluga, djelovanje Vijeća za vodne usluge te druga pitanja povezana s pružanjem vodnih usluga.
Člankom 6. istog Zakona propisano je da se vodne usluge pružaju na uslužnim područjima, a isto se uspostavlja na jednom ili više postojećih vodoopskrbnih područja te više aglomeracija.
Člankom 7. Zakona o vodnim uslugama (Narodne novine broj 66/19) propisana je obveza Vlade Republike Hrvatske za donošenjem Uredbe o uslužnim područjima kojom se uspostavljaju uslužna područja i određuju njihove granice.
Člankom 8. istog Zakona propisano je kako se vodne usluge na uslužnom području pružaju putem jednog javnog isporučitelja vodnih usluga. U svrhu ostvarenja ove odredbe, člankom 88. stavkom 1. Zakona o vodnim uslugama propisana je obveza svih postojećih javnih isporučitelja vodnih usluga na uslužnom području da se pripoje javnom isporučitelju vodnih usluga koji je društvo kapitala, a koje je Uredbom o uslužnim područjima određeno kao društvo preuzimatelj.
Na sjednici održanoj dana 30. prosinca 2021. godine Vlada Republike Hrvatske donijela je Uredbu o uslužnim područjima („Narodne novine“ broj 147/21) kojom se uspostavlja 41 uslužno područje, određuju se njihove granice i društvo preuzimatelj. Uredba je stupila na snagu dana 8. siječnja 2022. godine. Po donošenju Uredbe više predlagatelja podnijelo je prijedlog za ocjenu suglasnosti Uredbe s Ustavom Republike Hrvatske i zakonom, pri čemu su predlagatelji isticali prigovore formalne i materijalno pravne naravi. Na sjednici održanoj dana 7. veljače 2023. godine Ustavni sud donio je odluku kojom se ukida Uredba o uslužnim područjima, s time da je prestanak važenja Uredbe odgođen do 15. srpnja 2023. godine, do kada je Vlada morala donijeti novu Uredbu jer će u protivnom ukinuta Uredba prestati važiti. Iz obrazloženja odluke Ustavnog suda proizlazi da Vlada Republike Hrvatske u postupku donošenja Uredbe nije postupala u skladu sa standardima koje nameće Ustav i zakon kojim se uređuje pravo na pristup informacijama, kao i da Vlada Republike Hrvatske u Uredbi nije navela nikakve razloge i nije obrazložila jesu li uspostavom uslužnih područja ispunjeni kriteriji propisani člankom 7. stavkom 1. Zakona o vodnim uslugama, kao i hoće li se Uredbom postići primarni legitimni cilj određen Zakonom o vodnim uslugama.
Zbog ranije navedene Odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske, Vlada Republike Hrvatske je 28. lipnja 2023. donijela novu Uredbu o uslužnim područjima („Narodne novine“ broj 70/23) koja je stupila na snagu 15. srpnja 2023., a s kojim danom je i prestala važiti Uredba o uslužnim područjima iz 2021. godine. Ovom je novom Uredbom također određeno 41 uslužno područje, a na uslužnom području Društvo preuzimatelj postaje Metković d.o.o. umjesto IZVOR PLOČE d.o.o.
Grad Ploče, zajedno sa drugih 12 jedinica lokalne samouprave i dva javna isporučitelja vodnih usluga, podnio je 28. prosinca 2023. godine prijedlog za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom i zakonom članaka 1., 40. i 41. Uredbe, kao i Uredbe u cijelosti (predmet broj: U-II-577212023). U svom prijedlogu za ocjenu suglasnosti s Ustavom i zakonom Grad Ploče ističe da uspostavom uslužnog područja 38 (članak 40. Uredbe) nije ispunjen zakonski uvjet iz članka 7. stavka 4., Zakona o vodnim uslugama jer granica uslužnog područja 38 presijeca granicu aglomeracije. U tom smislu navedeno je da uslužno područje 38 presijeca vodoopskrbno područje postojećeg isporučitelja vodnih usluga na uslužnom području 39 (članak 41. Uredbe; društvo preuzimatelj NPKLM vodovod d. o. o. Korčula). Također je istaknuto da Vlada nije uzela u obzir izvanredne okolnosti uslijed pandemije bolesti Covid-19 na uslužnom području 38 pri određivanju društva preuzimatelja s obzirom na smanjenje isporučenih količina vode isključivo u 2020-oj i 2021-oj godini, te nije primijenila jednake kriterije u odnosu na sve isporučitelje vodnih usluga. Smatra da bi trgovačko društvo lzvor Ploče d. o. o. bilo određeno društvom preuzimateljem na uslužnom području 38 da je Vlada uzela u obzir negativne utjecaje pandemije bolesti Covid-19 na poslovanje društva lzvor Ploče d.o.o.
Ustavni sud Republike Hrvatske je dana 04. lipnja 2024. godine donio Rješenje kojim se ne prihvaćaju prijedlozi za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom i zakonom članaka 4.,13.,23., 27., 33., 39., 40. i 41. Uredbe o uslužnim područjima (”Narodne novine” broj 70/23“).
Na više sastanaka održanih tijekom protekla 3 mjeseca između predstavnika vodovoda i jedinica lokalnih samouprava sa uslužnog područja 38, te Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije i Hrvatskih voda, a povodom provedbe procesa integracije vodovoda, predstavnici Ministarstva i Hrvatskih voda su istaknuli da je proces integracije potrebno izvršiti do 31.12.2024. godine.
Posljedice za neprovođenje procesa integracije prema Zakonu o vodnim uslugama su slijedeće:
Sukladno članku 93. Zakona o vodnim uslugama ako se pripajanje javnih isporučitelja vodnih usluga na uslužnom području ne provede u roku Ministarstvo može pokrenuti uskratu financiranja iz državnoga proračuna, naknade za korištenje voda i naknade za zaštitu voda iz kojih se neće, u korist javnog isporučitelja vodne usluge, financirati priprema projekata, projektiranje, građenje, rekonstrukcija ili sanacija komunalnih vodnih građevina.
Sukladno članku 94. Zakona o vodnim uslugama Ministarstvo ima pravo na ukidanje akta o ispunjenju posebnih uvjeta za obavljanje djelatnosti javne vodoopskrbe i javne odvodnje i prijenos korištenja gospodarske cjeline za pružanje vodnih usluga. Od izvršnosti rješenja o ukidanju akta postojećem javnom isporučitelju vodnih usluga:
1. prestaje status isporučitelja vodnih usluga
2. prestaje pravo isporučivati vodnu uslugu i
3. prestaje pravo naplaćivati cijenu vodne usluge i naknadu za razvoj.
Društvo preuzimatelj koji postaje korisnik gospodarske cjeline za pružanje vodnih usluga stječe pravo da upravlja, održava i razvija gospodarsku cjelinu za pružanje vodnih usluga, da stupi u sve pravne odnose obuhvaćene gospodarskom cjelinom za pružanje vodnih usluga umjesto postojećeg javnog isporučitelja vodnih usluga, da istu unese u svoje poslovne knjige te da stupi u isključivi posjed svih stvari unutar gospodarske cjeline za pružanje vodnih usluga.