Kultura

Moderna interpretacija geološke prošlosti delte Neretve

Prirodoslovni muzej Metković svoj izložbeni postav nadopunjuje novim atraktivnim sadržajima koji prikazuju geološku prošlost delte Neretve.


Aktivnosti dopune stalnog postava, vrijedne 1.7 milijuna kuna, provodi Grad Metković u sklopu projekta ‘Promicanje održivog razvoja prirodne baštine doline Neretve’. U unapređenje i multimedijalnu nadogradnju muzeja u Metkoviću uključeni su Hrvatski prirodoslovni muzej i tvrtka Smartaudiovisual d.o.o., a dopuna se odrađuje kroz četiri cjeline.

Novi postav uključuje prikaz slojevitosti stijena različite starosti i njihovo izbijanje na površinu, pijeske Neretve različite granulacije i starosti prikazane u pleksiglas stupu, prikaz izuzetno važnih podzemnih objekata doline Neretve na kartografskom prikazu uz 3D rekonstrukciju špilje te obilježja geološke bioraznolikosti u zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže delte Neretve. Tijekom lipnja djelatnici Hrvatskog prirodoslovnog muzeja prikupljali su uzorake, izradili postolja za geološki stup, koji je zatim i montiran u Prvoj prostoriji. Uz terenske posjete predstavnika i stručnjaka iz Muzeja, izrađena je 3D reljefna karta koja je također dobila svoje mjesto u Prirodoslovnom muzeju Metković.

Trenutno se radi i na izradi 3D bloka dijagrama i povezivanju uzoraka geološkog stupa i postavljenih uzoraka na reljefnu kartu, interpretaciji geo stupa, instalacijskom projektiranju i montaži postojeće multimedijalne opreme.

Proširenje i dopuna dijela koji se odnosi na geologiju, speleologiju i biospeleologiju doline Neretve povećat će atraktivnosti i sadržajne informacije stalnog postava muzeja te će doprinijeti porastu broja dolazaka i posjeta turističke javnosti i sudionika obrazovnih i edukacijskih procesa, a pružit će i osnovu za izučavanje geoloških sadržaja.

Projekt „Promicanje održivog razvoja prirodne baštine doline Neretve“ obuhvaća devet infrastrukturnih zahvata, a uz izložbeni prostor – postav muzeološke koncepcije za „prvu prostoriju“ Prirodoslovnog muzeja u Metkoviću, odnosi se i na uređenje posjetiteljskog centra i planinarskog doma u Baćini, edu-eko kompleks na brdu Trovro u Rogotinu, promatračnica za bioraznolikost na Baćinskim jezerima, tematske staze na Baćinskim jezerima – postavljanje informativnih ploča, pješačke staze kroz značajni krajobraz Predolac-Šibenica, edu-eko vrt u sklopu OŠ fra Ante Gnječa u Staševici, edu-eko dječje igrališta u Otrić-Seocima te nabavu i postavljanje opreme i sustava tehničke zaštite u Metkoviću.

Nositelj Dubrovačko-neretvanska županija, a operativno ga provodi Regionalna agencija DUNEA uz partnere Grad Metković, Grad Ploče i Javnu ustanovu za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije. Ukupna vrijednost projekta je 14.048.072,02 kuna, od kojih 75 posto, odnosno 10.536.054,01 kuna, sufinancira Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.

Možda ti se sviđa

Divlje odlagaliste
Kultura

DOGOVOROM PROTIV “DIVLJAKA”

Prema ocjeni stručnjaka jedino dugoročno rješenje je izgradnja zajedničkog odlagališta za sve neretvanske gradove i općine Sanacija odlagališta otpada na
Kultura

Gitarski duo Ravi Shrestha & Miha Petric

Ne propustite večer prožetu zvukom flamenka, jazza, bluesa i etno glazbe inspiriranu melodijama sa područja Španjolske, Latinske Amerike i Balkana.