Riječ je o mjerama, kako su izložili na brifingu u Komisiji, za uklanjanje rizika koji proizlaze iz uvoza male vrijednosti koji se prodaje preko interneta na malo izvan EU-a, pišu 24sata.
Europska komisija predložila je u srijedu mjere za sigurnu i održivu EU trgovinu jer sve više štetnih proizvoda ulazi u EU. Riječ je o mjerama, kako su izložili na brifingu u Komisiji, za uklanjanje rizika koji proizlaze iz uvoza male vrijednosti koji se prodaje preko interneta na malo izvan EU-a i tržišta a kojima se nalaze trgovci izvan EU-a kao što je, na primjer, Temu.
Naime, postoji i šansa da se Temu zabrani! Prošle je godine na tržište EU-a ušlo oko 4,6 milijardi pošiljaka male vrijednosti, tj. robe čija vrijednost ne premašuje 150 eura, što iznosi 12 milijuna paketa dnevno. To je dvostruko više nego 2023. i tri puta više nego 2022., a za mnoge od tih proizvoda utvrđeno je da nisu u skladu s europskim zakonodavstvom. Taj eksponencijalni rast izaziva brojne zabrinutosti. Uglavnom, sve je više štetnih proizvoda koji ulaze u EU. Štoviše, europski prodavatelji, koji poštuju naše visoke standarde proizvoda, izloženi su riziku od štete zbog nepoštenih praksi i prodaje krivotvorene robe na internetskim tržištima. Također, velik broj paketa koji se otpremaju i prevoze ima negativan ekološki i klimatski otisak.
Prema izjavi izvršne potpredsjednice Henne Virkkunen, 91 posto malih paketa dolazi iz Kine preko trgovina poput Temua i Sheina.
– Ustanovili smo da brojni proizvodi nisu u skladu s europskim propisima, da su opasni. Ta poplava uvoza stavlja pod veliki pritisak nadležne vlasti u državama članicama, naročito carinike – rekla je Virkkunen.
Što su nove mjere protiv Temua
Europska komisija pozvala je države članice i EU parlament da što prije usvoje zakonske reforme po kojima bi i roba čija vrijednost ne prelazi 150 eura bili carinjena i bolje kontrolirana pri uvozu u EU. To bi značili da paketi s Temua s narudžbom ispod 150 eura više ne bi bili oslobođeni carine kao što je to sad slučaj.
Predlažu i posebnu naknadu za povećani rad carinskih službi koji kontroliraju uvoz takvih proizvoda. To bi značilo da bi se, ako se usvoje zakonske reforme, korisnici plaćali i carinu na uvoz tog proizvoda plus posebna naknada.