U dolini Neretve ubrano je oko 80 posto od procijenjenih 30 tisuća tona mandarina. Prvi put u povijesti mandarina se bere na temperaturama iznad 20 Celzijevih stupnjeva, što zbunjuje biljke i proizvođače, a pogoduje i razvoju štetnika, piše Like Metković.
Gotovo mjesec i pol traje berba mandarina. Na tržište je već isporučeno oko 75% uroda. Proizvođači kažu da je sezona bolja od prošlogodišnje, ali nikad tako rano nisu govorili o završetku berbe i pripremama za novu sezonu.
– Moj mali nasad koji je treba bit tek obran za nekih petnaestak dana, znači on je skinut, na njemu nema ništa i već idem u rezidbu jer je pretoplo, rekao je proizvođač Velibor Šuman.
Lijek za jesenske prehlade
Poznata kao lijek za jesenske prehlade, ove je godine, šale se, osvježenje na vrućinama. U velikim otkupnim centrima roba se neprestano kalibrira. Potražnja je i dalje dobra, no da su temperature niže, smatraju, bila bi i bolja, javlja HRT.
– Danas u berbi je trideset stupnjeva. I sad možete zamislit agrumi se jedu na četrnaest stupnjeva. Što bi bilo, koja bi bila potražnja da je temperatura 14 do 15 stupnjeva, što je normalno za studeni mjesec?, upitao je proizvođač i otkupljivač Gradimir Šešelj.
Visoke temperature problem su pri transportu do daljih tržišta, pogoduju razvoju pojedinih štetnika na plantažama i ostalih prirodnih pojava koje nisu uobičajene.
Na predjelu Vidrica u dolini Neretve kraj listopada doima se kao početak proljeća. Tako imamo primjer klementine, često nazvane ”božićnim voćem” koja je kao što vidite gotovo dospjela za berbu. A imamo primjer i ponovne cvatnje agruma koji su očito zbunjeni visokim temperaturama koje dosežu i do 25 stupnjeva Celzijevih.
– To nije normalno, to nije prirodno. Sad bih ipak trebao biti u nekoj jaknici malo debljoj. Zato je moramo skidat jer ona će za mjesec dana jednostavno istrunuti na stablu, odvojit će se kora od mandarine jer je ona prezrela, rekao je proizvođač Jurica Mušan.
Mandarina ima budućnost
– Uz veliki napor i uz pomoć struke moramo doći do kraja. Pozivam ovim putem ministarstvo i sve agronome u Hrvatskoj da se uključe, da izbacimo tu muhu mediteransku, da stanemo na noge jer mandarina ima budućnost, poručio je Šešelj.
Dok se oni suočavaju s problemima, mandarina i dalje osvaja tržište. Prema informacijama Državnog inspektorata – iz otkupnih centara odlazi samo provjerena i prihvatljiva roba.
Autor: Mateja Delija/ HRT