Njemački brod za prijevoz teških tereta “Kathrin” već danima luta južnim Jadranom, na rubu hrvatskog teritorijalnog mora, piše Slobodna Dalmacija.
Iako se na internetskim stranicama koje radarski nadziru pomorski promet i dalje navodi da mu je odredište crnogorski Bar, izvori za Slobodnu Dalmaciju bili su izričiti u tvrdnji da u tu luku neće uploviti, nego da ide prema Pločama, te da će tamo iskrcati svoj teret.
U Pločama vlada zavjet šutnje. Kažu, za sve informacije isključivo je zaduženo Ministarstvo mora i (državna) Lučka uprava Ploče. Pa ako je ta lučka ustanova nadležna za donošenje odluke i informiranje, prilično je jasno da brod neće uploviti u – recimo Šibenik.
Nesretni zbog novinarskih pitanja kažu i da transport eksploziva kroz luku uz ušće Neretve nije ništa neobično, s tim da se obično odvija u suprotnom smjeru – iz Bosne i Hercegovine, preko Ploča u arapske luke. Slobodna Dalmacija doznaje i da “Kathrin” prevozi eksploziv za Izrael, ali i za neke srednjoeuropske zemlje.
Njemački brod je još krajem srpnja isplovio iz Vijetnama, a prije Jadrana se krajem rujna nakratko zaustavio na sidrištu uz obalu Malte. Globalna organizacija “Amnesty International” tvrdi da se na brodu “Kathrin”, izgrađenom prije 13 godina u kineskom Šangaju, nalazi teret eksploziva za Izrael, ne spominjući potencijalne europske kupce.

Moguće odredište broda na kojem se, kako ističu iz “Amnesty Internationala” nalazi “60 kontejnera TNT-a i osam kontejnera eksploziva hexogen” su i naše Ploče. U nacionalnom sustavu Cimis koji vodi Ministarstvo prometa, a u kojem su precizno navedeni svi dolasci i odlasci brodova iz hrvatskih luka, jasno je navedeno da će “Kathrin” akoštati pločanski porat u petak 4. listopada oko 8 sati.
Stručnjaci za pomorsko pravo s kojima smo razgovarali kažu da se formalno-pravno gledano ne može zabraniti uplovljavanje broda s takvim teretom. Da bi primjerice tvrtka “Luka Ploče” kao koncesionar posegnula za takvom drastičnom odlukom, ne može se voditi političkim motivima već mora imati određene odluke po posebnim propisima, odnosno odluke tijela Europske unije ako su u pitanju brod ili teret koji je pod međunarodnim sankcijama.
I tek tada bi se moglo zabraniti uplovljavanje nekog broda pa tako i “Kathrin” koji je, ponovimo, u vlasništvu kompanije “Boehe Schiffahrt” iz (istočno)njemačkoga lučkoga grada Lübeck i plovi pod portugalskom zastavom.
Podsjetimo, “Amnesty International” i država Namibija, koja nije dopustila uplovljavanje u svoju najveću luku Walvis Bay, upozorili su da brod prevozi eksploziv za Izrael, pozivajući sve države koje se nalaze na njegovoj plovnoj ruti da mu zabrane pristanak u luke.