“Jadran-Neretvanac: Zahvalnica iz 1977. i najava derbija 1985. godine”, izvorno objavljeno 08.11.2011.
Prije par tjedana, na opuzenskoj Podvornici igrao se susjedski, neretvanski derbi između Neretvanca i Jadrana LP. Bez obzira što ovakvi susjedski derbiji u većini slučajeva donose veliku neizvjesnost i puno uzbuđenja, bez pile naopako, kako bi rekao jedan moj kolega, apsolutni favoriti u ovom nadmetanju su domaćini. Baš ovaj derbi ponukao me je da zavirim u svoju arhivu tražeći neke zanimljive detalje iz povijesti sučeljavanja plavih iz Opuzena i plavih iz Ploča. I evo što sam našao…
Za neke možda poznate stvari, a nekima će ovo biti novo i nadam se zanimljivo. Izvori ovih dokumenata su list Močvara iz prosinca 1977. godine i pločanski mjesečnik iz rujna 1985. godine Glas Kardeljeva. Naime, 1. prosinca 1977. godine održana je proširena sjednica Upravnog odbora NK Neretvanac na kojoj se među ostalim posebna pozornost posvetila uspješnoj suradnji s klubom iz Ploča te je izražena zahvalnost za razumijevanje pločanskog kluba u nedostatku svog igrališta. U ovoj zahvalnici Opuzenci ističu kako će se potruditi da o tome bude upoznata šira sportska javnost. U potpisu priznanja Pločanima stoje gospoda Marinko Filipović i Mate Erceg, predsjednik odnosno tajnik NK Neretvanac. Najavu susjedskog derbija iz rujna 1985. godine napravili su kroz odličnu reportažu OPUZENOM PRED DERBI novinar Vedran Sršen i fotoreporter Petar Cvitanović iz Glasa Kardeljeva. Prošetali su Opuzenom i u laganoj priči o svakodnevici dotakli se i sraza nogometnih momčadi iz ova dva susjedna grada. Kroz reportažu je prodefiliralo meni puno poznatih lica, posebno iz opuzenskog ligaša. Na žalost, Zvonimir Vukša i Rato Proleta nisu više među nama. Vukša je poginuo u Domovinskom ratu, pločanski je gimnazijalac i zet, čovjek velikog srca i uvijek spreman na šalu. Dobro smo surađivali dok je bio voditelj opuzenske dvorane, a u Pločama je još nije bilo pa su rukometašice i košarkaši iz Ploča domaćinske susrete igrali u njoj. Rato je prerano preminuo, veliki nogometni entuzijast i zaljubljenik u svoga Neretvanca, otac Josipa i Gorana koji nastavljaju u nogometu očevim stopama kao uspješni suci u malom odnosno velikom nogometu. Uz to Josip je aktivan i u svom Neretvancu. Trener momčadi s Podvornice bio je Ante Ajduk Duka, koji je tada radio u Pločama kao instruktor u Auto školi, pa možemo reći da je Duka učio Opuzence igrati nogomet, a Pločane voziti automobile. Duka je kasnije bio i trener Jadrana a u tom derbiju iz 1985. godine na klupi Jadrana bio je njegov veliki prijatelj Tomislav Beidenegl Tomi. Da su Jadranu i Neretvancu igrači takvog kalibra prašilo bi se desnim i lijevim krilom, a da ne spominjem izvođenje slobodnih udaraca. Te sezone oba kluba natjecala su se u HNL-jug, a taj derbi 1. kola u Pločama završio je pobjedom Opuzenaca od 2:0.
Vratimo se još malo reportaži Vedrana Sršena i njegovim sugovornicima. Manje-više svi su isticali da je Neretvanac Opuzen ili Opuzen Neretvanac. Ivica Franičević, koji je radio u Luci Ploče i tu zaradio mirovinu, jedno je vrijeme bio u upravi Neretvanca, tada je naglasio da ga raduje odnos ova dva kluba i odaje priznanje ljudima koji ih vode. Drugi Opuzenac, Bili, ističe kako treba pisat o promrzlim mandarinama jer svu tu štetu trebaju osjetiti i nogometaši a ne samo poljoprivrednici. Tada promrzle a ove godine suša. U reportaži Sršen prenosi svoje osjećaje kako opuzenski Trg kralja Tomislava ima dušu a zaključuje je riječima jednog starijeg Opuzenca koji govoreći o predstojećem derbiju u Pločama kaže – MI SMO JEDNO, ISTO NEBO, ISTO SUNCE, ISTA RIJEKA.
Pogledajte preslike u PDF formatu.
Tekst i prilog: Jurica Vukojević